Categorieën

Bootnieuws
Blijf op de hoogte

Meld u nu aan voor de updates en mis nooit de nieuwste items!


* verplichte velden

Al een account?

Ligplaatsen aan de Schellingwouderdijk bij de Oranjesluizen weer open na protest

19 september 2026 Havenmeester Online Bootnieuws 0

Na twee maanden onzekerheid is er goed nieuws voor de scheepvaart rond Amsterdam: de afmeerplaatsen aan de Schellingwouderdijk bij de Oranjesluizen zijn sinds 1 september weer beschikbaar. De heropening kwam er nadat schippers en belangenbehartigers stevig protest hadden aangetekend tegen de plotselinge sluiting van deze rijkssteigers.

Verrassing eind juni

Eind juni werd de scheepvaart verrast door de afsluiting van de afmeerplaatsen aan de Schellingwouderdijk bij de Oranjesluizen. Voor veel schippers kwam de maatregel onverwacht en zonder duidelijke uitleg. De steigers worden intensief gebruikt door de binnenvaart, en het wegvallen ervan zorgde direct voor problemen bij het vinden van een veilige ligplaats in de drukke omgeving van Amsterdam.

De onvrede was groot. Schipper Thijs Vervenne van de Ludovica en zijn vader, oud-schipper Peter Vervenne, sprongen voor de schippers in de bres. De familie stelde kritische vragen over de gang van zaken en drong aan op een gedegen onderbouwing van het besluit.

Rijkswaterstaat komt in beweging

Naar aanleiding van de reactie deed Rijkswaterstaat grondig onderzoek, samen met betrokken schepen. Onderzocht werd of de rijkssteigers in Schellingwoude op een veilige en verantwoorde manier door de binnenvaart konden worden gebruikt. Daarbij stonden zowel de veiligheid van de scheepvaart als de belangen van omwonenden en andere gebruikers centraal.

Om dit zorgvuldig te beoordelen werd een praktijktest uitgevoerd. De resultaten van die test vormden uiteindelijk de basis voor het besluit dat de ligplaatsen vanaf 1 september 2026 opnieuw beschikbaar zijn. Andries de Weerd, regiocoördinator bij Koninklijke Binnenvaart Nederland, benadrukte dat er intensief en constructief overleg is gevoerd om tot een oplossing te komen.

Voorwaarden voor gebruik

De heropening gaat wel gepaard met een aantal duidelijke voorwaarden. Trossen moeten worden vastgemaakt aan de stalen afmeerpalen; de houten palen mogen niet worden gebruikt bij het afstoppen of ontmeren van schepen. Verder is het gebruik van een aggregaat of hulpmotor niet toegestaan tussen 22.00 uur en 07.00 uur, om overlast voor omwonenden te beperken.

Voor het gebruik van de rijkssteigers 2, 3 en 4 moet de schipper zich vooraf aanmelden bij de bedienpost via VHF-kanaal 66. Uiteraard dienen aanwijzingen van Rijkswaterstaat of het bevoegd gezag altijd te worden opgevolgd. Ook adviseert Rijkswaterstaat schippers die langere tijd van boord gaan om hun contactgegevens door te geven aan een van de nabijgelegen woonbootbewoners, zodat bij een calamiteit snel contact kan worden gelegd.

Overleg in goed vertrouwen

De familie Vervenne toonde zich verheugd dat hun brief de aanzet is geweest tot een oplossing in goed overleg. Ook de bredere sector reageerde opgelucht dat Rijkswaterstaat het besluit uiteindelijk heeft aangepast. De kwestie laat zien hoe belangrijk goede communicatie tussen vaarweggebruikers en beheerders is, zeker rond veelgebruikte knooppunten als de Oranjesluizen.

Voor de binnenvaart is het behoud van betrouwbare afmeermogelijkheden essentieel. Ligplaatsen bepalen mede hoe efficiënt en veilig schippers hun reizen kunnen plannen, en het terugdraaien van de sluiting geeft rust in een gebied waar de ruimte op het water toch al schaars is.

Krappe ruimte op het water rond Amsterdam

De kwestie rond Schellingwoude staat niet op zichzelf. In en rond Amsterdam neemt de druk op de beschikbare lig- en afmeerplaatsen al jaren toe. Beroepsvaart, recreatievaart en woonboten delen dezelfde wateren, en elke ingreep in het aantal ligplaatsen heeft direct gevolgen voor de doorstroming en veiligheid. Juist daarom werd de tijdelijke sluiting zo scherp gevoeld door de sector.

Dat Rijkswaterstaat na overleg tot een werkbare oplossing kwam, biedt hoop voor vergelijkbare situaties elders. Het laat zien dat een goed onderbouwd protest, gecombineerd met bereidheid tot overleg aan beide kanten, kan leiden tot afspraken waar zowel schippers als omwonenden mee vooruit kunnen.

Bron: Binnenvaartkrant

Foto: de Oranjesluizen bij Amsterdam (Wikimedia Commons)

Reacties 0

Log in om een comment te kunnen plaatsen